top of page
Zdjęcia rentgenowskie

Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia. To właśnie one są najczęstszą przyczyną utraty zębów. W naszej klinice znajdziesz specjalistów z zakresu periodontologii, którzy pomogą Ci sprawnie i bez bólu uporać się ze zróżnicowanymi schorzeniami. Stawiamy na kompleksowość usług, dlatego możemy przeprowadzić całe leczenie od początku do końca w naszym gabinecie. Posiadamy zaawansowany technologicznie sprzęt, który ułatwia nam działanie w trosce o zdrowie pacjentów. Sprawdź ofertę naszych lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób przyzębia.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Co to jest periodontologia?

Periodontologia zajmuje się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Pojęcie przyzębia może wydawać się nieco niejasne. W praktyce są to:

 • dziąsła

 • ozębna

 • okostna

 • cement korzeniowy

 • kość wyrostka zębodołowego.

To zróżnicowane stany zapalne tkanek, które otaczają zęby oraz błon śluzowych znajdujących się w jamie ustnej. Kiedy mówimy o chorobach przyzębia, najczęściej mamy na myśli zapalenie dziąseł lub parodontozę, czyli zapalenie przyzębia. 

Choroby przyzębia są bardzo powszechne. Najczęstsze ich przyczyny to: palenie tytoniu, niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej, przyczyniająca się do odkładania się kamienia nazębnego, czynniki genetyczne, niska odporność, zaburzenia hormonalne, bruksizm, nieodpowiednie odżywianie (zwłaszcza żywienie pozbawione witamin i minerałów), wady zgryzu. 

Szczególne znaczenie ma tu odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów minimum dwa razy w ciągu dnia, używanie nici dentystycznej do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, płukanie płynami. W przeciwnym wypadku bakterie znajdujące się w nieusuniętej płytce nazębnej mogą drastycznie się rozwinąć, co przeradza się w kamień nazębny.

Co ważne, skutki chorób przyzębia mogą być poważne. To nie tylko drobne utrudnienia w życiu codziennym czy nieestetyczny wygląd. Zwiększają one wyraźnie ryzyko wystąpienia takich powikłań jak choroby serca, miażdżyca, zapalenie płuc i szereg innych schorzeń. Pogarszają także przebieg cukrzycy lub innych chorób ogólnoustrojowych. Zapalenie przyzębia stanowi także najczęstszą przyczynę wypadania zębów.

Wskazania do  leczenia periodontologicznego 

Można zaobserwować kilka sygnałów, które świadczą o postępujących chorobach przyzębia. Wymienić tu można:

 • nadwrażliwość zębów,

 • krwawienie dziąseł,

 • nieprzyjemny zapach z ust,

 • rozchwianie zębów,

 • cofanie się lub rozrost dziąseł.

W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie leczenia.

Nasze usługi w ramach periodontologii 

W naszej klinice wykonujemy zróżnicowane zabiegi i usługi stomatologiczne, dzięki którym możesz pożegnać choroby przyzębia. Wykonują je specjaliści z dziedziny periodontologii, tak byś Ty mógł cieszyć się znowu pięknym i zdrowym uśmiechem. Po zabiegach konieczne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, co przekłada się na wyższą skuteczność leczenia. Oprócz wymienionych zabiegów stosujemy także inne metody leczenia potrzebne w konkretnym przypadku.

Skaling naddziąsłowy 

Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego z korony klinicznej. Skaling wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykorzystującego ultradźwięki. Zabieg jest bezbolesny, chyba że stan zapalny jest poważny – wtedy przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. 

Skaling poddziąsłowy 

Polega na usunięciu kamienia nazębnego spod dziąseł. Jest bardziej skomplikowany, jednak pozwala skutecznie usunąć nagromadzoną płytkę bakteryjną. Po jego wykonaniu stosuje się także fluoryzację w celu wzmocnienia korzeni zębów. Dzięki temu regeneracja tkanek przebiega szybciej. 

Kiretaż zamknięty 

Z kieszonki przyzębnej, która tworzy się, kiedy proces zapalny jest zaawansowany, usuwa się kamień nazębny i nagromadzoną ziarninę. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż otwarty 

Kiedy stan zapalny jest zaawansowany i kieszonki są już głębokie, konieczne jest przecięcie dziąsełi ich odsunięcie. Wtedy można precyzyjnie oczyścić powierzchnię zębów. Ten zabieg takżę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Dlaczego warto skorzystać z naszych periodontologów? 

Wykonujemy zabiegi periodontologiczne od lat. Dzięki temu działamy fachowo i sprawnie, prowadząc skutecznie leczenie parodontozy, zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia. 

 • Uważamy, że prawidłowy proces leczniczy musi obejmować także zaufanie ze strony pacjenta. Z tego powodu konsultujemy poszczególne zabiegi, tłumaczymy ich skuteczność i działanie, dbamy o to, by pacjent wiedział, dlaczego decydujemy się na konkretne kroki. 

 • Wykorzystujemy sprawdzony, uznany w dziedzinie periodontologii sprzęt, który pozwala nam na znacznie sprawniejsze, skuteczniejsze i mniej bolesne leczenie. Znamy jego działanie znakomicie i w pełni wykorzystujemy jego potencjał. 

 • Rozumiemy, że tego typu zabiegi mogą wiązać się z dyskomfortem. Łagodzimy go poprzez zarówno życzliwość, jak i wsparcie środkami znieczulającymi. Wiemy, że każdy pacjent ma inny próg bólu, dlatego podchodzimy do tych dolegliwości w pełni indywidualnie. 

 • Działamy zespołowo. Zdarza się, że schorzenia przyzębia, na przykład zaawansowany rozwój paradontozy powoduje poważne uszkodzenia. W takiej sytuacji niezbędne jest wsparcie lekarzy zajmujących się innymi dziedzinami stomatologii. Konsultujemy ze sobą kolejne kroki, by móc zaoferować pełne leczenie.

 • Nieustannie doskonalimy nasze kwalifikacje, pozostając na bieżąco z nowościami ze świata nauki. Zapoznajemy się z prasą naukową i nowymi strategiami leczenia, dzięki czemu możemy proponować najnowsze metody.

Jeśli chcesz zaufać ekspertom, jesteś w dobrym miejscu. Działamy tak, by leczenie przynosiło możliwie najniższy dyskomfort, a przy tym zapobiegało nawrotom choroby w przyszłości. Dostosowujemy się do potrzeb naszych pacjentów i podchodzimy do każdego przypadku indywidualnie.

Contact

I'm always looking for new and exciting opportunities. Let's connect.

123-456-7890 

bottom of page